Ana Sayfa
KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI
MENÜ
Ana Sayfa
Kapadokya
Ziyaretçi Defteri
Etkinlikler
Kapadokya Resimleri
Nevşehir
Derneğimiz
Youtube
Karışık
Destekleyenler
Resmi Linkler
Dost Siteler
İletişim
Videolar
Şiir YarışmasıI (yeni)
Ajanda(Yeni)
Kapadokya Kitabı (yeni)
İlanlar
Yazarlarımız
Duyurular
Firmalar Rehberi
NEVŞEHİRLİLER LİSTE
ÜYE FOTO GALERİ
sabit ince


 
ÜYE ETKİNLİKLERİ
Bu kaynağı görüntülemeye yetkili değilsiniz.
Oturum açmalısınız.
ÜYE MESAJ KUTUSU

SİTEDEKİ ÜYELER
Çevrimiçi Kullanıcı Yok
Şiirler-Şairler
Lütfen şiirlerini görmek istediğiniz şairlerin baş harflerini tıklayınız
A B C D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Popüler Şairler
Popüler Şiirler
ŞİİR ŞÖLENİ VİDEO FİNAL
Video 2
Video 3
SAYAÇ
Bugün18
Dün307
Bu Hafta1831
Bu Ay8385
Toplam960606
Reklam Ver
ANKET
Nevşehir Belediyesi Hizmetlerinden Memnunmusunuz?
 
Googlede Ara
HÜSEYİN TÜRKMEN
Hüseyin Türkmen
ŞİİRLERLE MUHSİN YAZICIOĞLU
Şiir hayatımızdaki bilinen ve bilinmeyen güzellikleri ortaya çıkaran bir çalışmad...
Diğer Yazıları
Syndicate
Statistics
GİRİŞ SAYFAN YAP
Kapadokya Kültür Derneği
 
ANADOLUYUM BEN TANIYOR MUSUN?
"Anadolu'yum ben tanıyor musun?.."
Diğer Yazıları
ONLİNE SOHBET
Chat Online
Sohbet Etmek İçin
Burayı Tıklayın.

Kapadokyalıların Sitesine Hoşgeldiniz
Advertisement
Amsterdam'daki şiir şönelininde gözyaşları mazlumlar için aktı... PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 0
Kötüİyi 
Yazan kapadokya   
Çarşamba, 04 Kasım 2009
Amsterdam’daki şiir şönelininde gözyaşları mazlumlar için aktı...

Türkevi Derneği ve Hollanda Türk Yazarlar Kulübü girişimi, UETD Hollanda, SMHO ve MokumTV destekleriyle Amsterdam’da Uluslararası Türkçe Şiir Şöleni organize edildi. Şiir yorumcusu Zeynep Köşker'in sunuculuğunu yaptığı programda, Türkiye, Hollanda, Azerbaycan, Irak ve Uygur Özerk Bölgesinden toplam 18 şair Türkçe yazdıkları şiirlerinden örnekler sundu. Şiir şölenine, Nevşehir Valisi Osman Aydın ile Rotterdam Başkonsolosluğundan Muavin Konsolos Günay Babadoğan Ertan ve Hollanda’daki Türk kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Başkent Amsterdam yeni hizmete giren PALET konferans salonunda gerçekleştirilen Üluslararası Türkçe Şiir Şölenine Nevşehir Valisi Osman Aydın, T.C.Rotterdam Başkonsolosluğundan Muavin Konsolos Günay Babadoğan Ertan, Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı ve Din İşleri Müşaviri Bülent Şenay başt aolmak üzere Bakü, Kerkük, Urumçi, Ankara, İstanbul Nevşehir, Rotterdam, Amsterdam, Kiel, Brüksel’den Yavuz Bülent Bakiler, ANAR Rızayev, Prof. Elçin İskenderzade, Dr. Subhi Saatçı, Reşat Macitov, Sabit İnce, Doç. Dr. Yakup Deliömeroğlu, Adnan Sarı Kahya, Rasim Köroğlu, Bekir Salim, Yavuz Nufel, Ozan Yusuf Polatoğlu, Orhan Aras, Prof. Dr. Levent Seçer, Özer Meral, Harun Yiğit, Şükran Günay, Abdullah Güven, Memtimin Haji, İsmail Polat, Hüseyin Kerim Ece gibi şairlerde misafir olarak katıldılar.Baki Akdoğan, Amsterdam
Kardeşlikten Yoldaşlığa geçmeliyiz
Programın açılışında konuşan Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Deliömeroğlu, Türk dünyasının kardeş olduğunu belirterek, günümüzde bu kardeşliği yoldaşlığa dönüştürebilmek amacıyla çok sayıda çalışma ve etkinlik yapıldığını ifade etti.
Bu çerçevede Batı Avrupa'daki Türklerin de bu çabalara katıldığını ve bugünkü etkinliği önemsemek gerektiğini kaydeden Deliömeroğlu, Türkler arasındaki kardeşliğin yoldaşlığa dönüştürülmesinin Batı Avrupa'dan Doğu Türkistan'a kadar bütün Türk dünyasının daha parlak bir geleceğe sahip olmasını sağlayacağını söyledi.
Deliömeroğlu, Türk dünyasının birlikteliğinin yalnızca bu coğrafyaya değil, bütün dünyaya barış ve huzur getirmesine de katkı yapacağını belirtti.

Türkçe Yaşatılmalıdır
Hollanda Türk Yazarlar Kulübü başkanı yazar Sadık Yemni de bir dili yaşatabilmenin en güçlü ögelerinden birinin şiir olduğunu belirtti ve buradan hareketle Türkçeyi Türkiye dışındaki ülkelerde daha güçlü şekilde yaşatabilmek amacıyla bu tür etkinlikleri düzenlediklerini anlattı. Yemni, şölenin başka Türkçe etkinliklerle desteklenerek, geleneksel hale dönüştürülmesinin planlandığını da kaydetti.

Milleti millet yapan fikir ve duygu birliğidir
Nevşehir Valisi Osman Aydın “Milletimizi Anadolu’dan gelip Avrupa’da şanla şerefle temsil eden Avrupalı kardeşlerim hepinizi tebrik ediyoruz.Amsterdam şiir şöleni ile gönül penceremizin kapısı açıldı.Gönül telimizden nameler süzüldü.Önceki günde aynı coşkuyu Almanya’da yaşamıştık. Bu geceyi düzenleyen Amsterdam Türkevi Derneğine şükranlarımı sunuyorum.Burada sadece Anadolu şairleri yoktu.Azerbaycan ve Türkmeneli den gelen şairler katıldı. Bizi biz yapan, bizi başka milletlerden ayıran namelerimizi ve şiirlerimizi teremmüm ettiler. Milleti millet yapan fikir ve duygu birliğidir.Bu duyguyu bu gecede yaşadık.”

Türkçeyi yaşatmak için Türkçe eserler okumalıyız
Yavuz Bülent Bakiler “Milletlerin meydana gelemesin de dilin ve dinin çok büyük önemi var.Bu bakımdan biz eğer Türkiye olarak çağdaş medeniyet seviyesine yükselmek istiyor isek kayıtsız ve şartsı hem dilimizi hem dinimizi çok iyi öğrenmek ve öğretmek mecburiyetindeyiz. Türkiye dışında ki soydaşlarımızın, Avrupa’da ki kardeşlerimizin dil konusunda bazı sıkıntılar içinde olduğunu biliyorum.Bu sıkıntılar Türkiye’de var. Biz bu sıkıntıları aşmak zorundayız. Biz bunu nasıl aşabiliriz.Bunu ancak okuyarak aşabiliriz.Ve bu tür programları yaparak.”

Dil ve din bir milleti oluşturan iki ana temel unsurdur
Hollanda Diyanet Vakfı Başkanı Lahey Büyükelçilik Müşaviri Bülent Şenay “Dil ve din bir milleti oluşturan iki ana temel unsurdur.Dil için buradayız. Şiir şöleni için buradayız.Şiiriniz şölen olsun.Şöleniz şiir olsun.Bütün emeği geçenlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

Türkmeneli Televizyonu program sunucusu Zeynep Köşker tarafından sunulan gecede genç şairler de katıldılar. Şiir şölenine başta Hollanda’daki edebiyat ve şiir çevreleri olmak üzere, Azerbaycan, Irak Türkmen, Batı Trakya, Nogay, Uygur Hollanda topluluklarının katılmaları iştirak ettiler. Programa Doğu Türkistan Müziği de ayrı bir renk kattı.Şairler kendilerine verilen süreler içerisinde şiirlerini icra ettiler.
Programın ev sahiplerinden Hollanda Türk Yazarlar Birliği Başkanı Sadık Yemni,Şiir Şöleninin amacının Hollanda’da Türkçenin ve Türk edebiyatının yaşatılmasına katkıda bulunmak, genç şairlerle usta şairleri buluşturmak ve genel anlamda şiir severleri bir araya getirmek gibi amaçlarının olduğunu söyledi.

Türkevi Derneği Başkanı Veyis Güngör ise Şiir günleri nedeni ile Hollandalı Türkleri sanat alanında daha aktif bir konuma getirmek.Ünlü şairlerimizi genç nesillere tanıtmak. Bunun yanında yeni genç yetenekleri teşvik etmek onları Türk Şiir edebiyatına kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. “Türkevi ve UETD ve Almanya Kapadokya derneğinin destekleri ile Uluslararası bir şiir şöleni düzenledik.Amaç Türkçenin canlı bir şekilde yaşatılması ve genç nesillere yaşatılmasıdır.”
Şiir Şölenine Hollanda Türk sivil toplum örgüt temsilcileri, Türk kökenli siyasetçiler, Türk basın mensupları, kültür ve sanat çevreleri ve Hollanda Nogay, Türkmen, Batı Trakya, Uygur, Azerbaycan diyaspora temsilcileri olmak üzere 400 kişi katıldı.

Şiir Şölenine katılan şairler kendilerine ait en güzel şiirlerini şiirseverlerle paylaştı. Şiir dünyasının üstadları olarak bilinen Yavuz Bülent Bakiler ve Anar Rızayev’in şiirlerini okumaları programın sonlarına doğru gerçekleşti. Her iki şair birbirlerine olan iltifatlarıyla, sahnede anlamlı dakikalar yaşattı.
Irak Türkmenlerinden bir çocuğun okuduğu uzunca bir şiir dinleyenlerin gözyaşlarını akıttı. Baba adlı şiir Irak’ta, Türkmenelinde yaşanılan zulmü anlatıyordu. Gök bayraklar eşliğinde geç saatlerde söylenen bu anlamlı şiir Amsterdam’daki şiir şölenine damgasını vurmuştu.

Program daha sonra birbirinden güzel şiirler sunan şairlere hediye takdim edilmesi nedeni ile sona erdi. İlk açılışını Şiir Şöleniyle yapan PALET Part Merkezi dinleyicilere ev yapımı kurabiyeler ikram etti.
Türkevi Derneğinden yapılan açıklamaya göre, Şiir Şöleni DVD belgeseli olarak yayınlanacak.


Baki Akdoğan, Amsterdam
Son Güncelleme ( Cuma, 06 Kasım 2009 )
 
< Önceki   Sonraki >

Login Form

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Ulusal Televizyonlar
Untitled Document
YÖNETİM KURULU
İSTİŞARE KURULU
KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI - Amsterdam'daki şiir şönelininde gözyaşları mazlumlar için aktı...
ALFABETİK SIRAYA GÖRE

ABDULLAH ÖZDEMİR
MEMUR


AHMET KANDEMİR
SANATÇI

ALİ SEYHAN
MEMUR

ALİ ŞAHİN
MEMUR

AYHAN YAVUZ
İŞ ADAMI

BATTAL KAVALCI
İŞ ADAMI

BÜNYAMİN GÖKSU
TURİZMCİ
Bünyamin Gömbel
iş adamı


CELALETTİN KANDEMİR
DİN ADAMI

DURMUŞ YILDIRIM
İŞ ADAMI

Efendi kına
Yönetici

ERKAN BEYTUR
GRAFİKER

FAHRETTİN YILDIRIM
İŞÇİ

HABİP SEYHAN
EMEKÇİ

HABİP YANIK
YÖNETİCİ

HAKAN GÜLTOP
İŞ ADAMI

HALİL KURT
SPOR ORGANİZATÖRÜ

HASAN KÜÇÜK
İŞ ADAMI

İBRAHIM BAŞER
İŞ ADAMI

IBRAHİM SEYHAN
EMEKÇİ

İBRAHİM GÖKGÜL
EMEKÇİ

MAHMUT KAPTAN
KUZEY HOLLANDA EMNİYET MÜDÜRÜ

MEHMET DOĞAN
KRALTV YURTDIŞI YAYIN MÜDÜRÜ

MEHMET KARATAŞ
İŞ ADAMI

MEHMET GÜÇ
EMEKÇİ

MİKAİL ÇOŞKUN
İŞ ADAMI

Mustafa YAŞAR
YÖNETİCİ

MÜMİN YANIK


NİHAL SANER
SANATÇI

ÖMER AVCI
İŞ ADAMI


ÖMER ULUÇ
EĞİTİMCİ / İŞADAMI

SABİT İNCE
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

SAYİT ÖZGAN
İŞ ADAMI

SERDAR ÖNLÜ
İŞ ADAMI

ŞEVKET TURGUT
SANATÇI

SERKAN VURAL


TUNAHAN
SANATÇI

TUNCAY TÜRKMEN
İŞ ADAMI

YAKUP ESKİTÜRK


YÜKSEL DÜKAN
İŞ ADAMI

YUSUF SEVGI
İŞ ADAMIREKLAM YERİ
Sabit İnce
 
İNAN

İnan

-aşık Obalı'ya ithaf-

İnsan olsak insanlardan selamı

Kesmezdik ozanım kesmezdik inan

...
Diğer Yazıları
DERNEKLERİMİZ


ALFABETİK SIRAYA GÖRE


Abusağı Derneği

Akköylüler Derneği

Altıpınarlılar Dayanışma Derneği

Avanoslular Dayanışma Derneği

Başdere Derneği

Çalış Kardeşlik Derneği

Dadağı Köyü Derneği

Göynüklüler Dayanışma Derneği

Kızılagıl Dayanışma Derneği

Özkonaklılar Derneği

Nevşehir İli Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Avrupa Mahmatlılar Dostluk Derneği

Sarılar Derneği

Avrupa Tuzköylüleri Derneği

Bursa Nevşehirliler derneği

Yüksekli Derneği
REKLAM VER
Kayan Haber
GOOGLE REKLAM

Bu kitabın tam metnini arayın

KOZAKLI HABERLERİ
KOZAKLI HABERLERİ
GOOGLE REKLAMLARI
HABER50.COM HABER