KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI
MENÜ
Ana Sayfa
Kapadokya
Ziyaretçi Defteri
Etkinlikler
Kapadokya Resimleri
Nevşehir
Derneğimiz
Youtube
Karışık
Destekleyenler
Resmi Linkler
Dost Siteler
İletişim
Videolar
Şiir YarışmasıI (yeni)
Ajanda(Yeni)
Kapadokya Kitabı (yeni)
İlanlar
Yazarlarımız
Duyurular
Firmalar Rehberi
NEVŞEHİRLİLER LİSTE
ÜYE FOTO GALERİ
sabit ince


 
ÜYE ETKİNLİKLERİ
Bu kaynağı görüntülemeye yetkili değilsiniz.
Oturum açmalısınız.
ÜYE MESAJ KUTUSU

SİTEDEKİ ÜYELER
Çevrimiçi Kullanıcı Yok
Şiirler-Şairler
Lütfen şiirlerini görmek istediğiniz şairlerin baş harflerini tıklayınız
A B C D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Popüler Şairler
Popüler Şiirler
ŞİİR ŞÖLENİ VİDEO FİNAL
Video 2
Video 3
SAYAÇ
Bugün315
Dün420
Bu Hafta2325
Bu Ay3157
Toplam1111291
Reklam Ver
Googlede Ara
HÜSEYİN TÜRKMEN
Hüseyin Türkmen
ŞİİRLERLE MUHSİN YAZICIOĞLU
Şiir hayatımızdaki bilinen ve bilinmeyen güzellikleri ortaya çıkaran bir çalışmad...
Diğer Yazıları
Syndicate
Statistics
GİRİŞ SAYFAN YAP
Kapadokya Kültür Derneği
 
ANADOLUYUM BEN TANIYOR MUSUN?
"Anadolu'yum ben tanıyor musun?.."
Diğer Yazıları
ONLİNE SOHBET
Chat Online
Sohbet Etmek İçin
Burayı Tıklayın.

Kapadokyalıların Sitesine Hoşgeldiniz
Advertisement
ORHAN ERKANLI PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 0
Yazan kapadokya   
Pazartesi, 12 Mayıs 2008
(1924- )
Asker, politikacı. Hacıbektaş İlçesi’nde doğdu. Kuleli Askeri Lisesi’ni ve harp Okulu’nu bitirdi (1944). ABD ve Federal Almanya’da çeşitli meslek kurslarını tamamladı. ODTÜ Amme İdaresi Enstitüsü’nü ve kara harp Akademisi’ni bitirdi, Yıldız Kara Harp Akademisi’ne öğretmen olarak atandı. Yüksek Kumanda Akademesi’nde öğrenim gördü. İstanbul Davutpaşa 3.Zırhlı Tugay tank Taburu Komutanlığı görevindeyken 27 Mayıs 1960 hareketine katıldı, İstanbul’daki harekatı yönetti. Milli Birlik Komitesi’nde Genel Sekreterlik görevini yürüttü. 13 Kasım 1960’ta MBK’nin feshedilmesi üzerine 14’ler gurubu içinde emekliye ayrıldı. Meksiko, Ottowa ve Atina Büyükelçilikleri danışmanlıklarında bulundu. Siyasal yaşamını CHP’de sürdürdü, 1965’te İstanbul milletvekili seçildi.İki dönem CHP Parti meclisi üyeliği yaptı. 1969’da CHP’den istifa etti. 1970-1971’de Hürriyet gazetesi genel yayın müdürlüğünde bulundu. Milliyet gazetesinde milli savunma konusunda çeşitli yazıları yayınlandı. Anılar-Sorunlar-Sorumluluklar (1972) adlı bir yapıtı bulunmaktadır.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Haziran 2008 )
 
EMİN TÜRK ELÇİN PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 0
Yazan kapadokya   
Pazartesi, 12 Mayıs 2008
(1906-1966)
Yazar.Avanos İlçesi’ne bağlı Genezin Bucağı’nda doğdu. Ortaöğrenimini muallim mektebinde tamamladı (1927).Yazıları yüzünden öğretmenlik görevine son verildi (1930). Bir süre Türk Dil Kurumu’nda çalıştı, Almanya’da Siyasal Bilimler Dalında öğrenim gördü. Yurda dönünce Devlet Konservatuarına öğretmen oldu (1937-1944). Öğretmenliğine yeniden son verilince, samsun’da çevirmen olarak çalıştı. Daha sonra yaşamını İstanbul’da çevirileriyle sürdürdü. Resimli Ay, yeni Edebiyat, Fikirler, yağmur ve Toprak, yeni Ufuklar, Ataç, Eylem, yeni Tanin, Gerçek dergilerindeki yazılarıyla tanındı. Resimli Ay dergisindeki ilk yazısı “Köyümde Neler Gördüm” ve Yeni Edebiyat’da yayınlanan “Irgat hasan ile Bacısı Şefika” adlı öyküsü yüzünden açılan davalarda aklandı. Dünya Mizahindan Seçmeler (1971) adlı bir çeviri yapıtı da vardır.
Başlıca eserleri: Yüzyıllar Boyu İleri Geri kavgası (1967), Kemalist devrim İdeolojisi (1970).
Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Haziran 2008 )
 
REFİK BAŞARAN PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 0
Yazan kapadokya   
Pazartesi, 12 Mayıs 2008
 

(1907-1947)

Refik Başaran Ürgüp’e 18 kilometre uzaklıktaki Taşkınpaşa Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Başaran’ın altı yedi yaşlarında müziğe ilgi duymaya başladığı sanılmakladır. Daha o yaşlarda elîne aldığı ağaç parçalarını göğsüne sürterek saz çalar gibi yapıp, türkü söylemeye başlamıştır. Refik Başaran köyünde 1915 yılında öğrenime açılan tek öğretmenli okulda 3 yıl okumuş ve buradan mezun olmuştur. Refik Başaran’ın torunu sanatkarın ilk bağlama çalması ile ilgili olarak şunları söylemiştir:

"Refik Başaran henüz on beş yaşında iken abisi Fettah onun bağlama çalmayı öğrenip, ileride iyi bir sanatkar olmasını istemiş bunu gerçekleştirmek için Kırşehir’e giderek bir bağlama satın almıştır, daha sonra da Kayseri’nin yeşil Hisara bağlı Kavak Köyü’nden topal Hasan her öğreteceği Türkü için bir sarı lira almak şartı ile Refik Başaran’a bağlama dersleri vermeyi kabul etmiştir."

Fettah topal Hasan’ın bu teklifini kabul edip, kardeşinin ondan ders almasını sağlamıştır. Fettah’ın Refik Başaran’ın ufkunu genişletmesinde etkisinin büyük olduğu söylenmektedir. Zira Fettah Sineson medresesini bitirmiş Kurtuluş savaşında ise subay olarak görev almış ileri görüşe sahip bir insanmış. Refik Başaran iki yıl boyunca tarlaya, bağa gitmediği zamanların dışında, 6 km.lik yolu yürüyerek ustasının yanına gitmiş ve ondan bağlama dersleri almıştır. Başaran bağlama tekniğini ilerletebilmek maksadıyla, Damsa’daki evinden kaçarak, köyün karşısındaki yazı dağın eteğindeki ine gidip, orada on iki gün boyunca katmıştır.

17 yaşına geldiğinde Fatma Başaran’la evlenmiştir. Fatma Başaran’ın kendisi gibi sanatçı bir ruha sahip olup onu desteklemesi, Refik Başaran’ın oldukça çok hoşuna gitmiş ve bu yolda belki de daha büyük ilerleme sağlamasına yol açmıştır. Refik Başaran askere gidinceye değin düğünlerde bağlama çalıp söylemiş ve bu yolla ünü İç Anadolu’da hızla yayılmıştır. Ününün yayılmasıyla kendisine yörenin dışından da teklifler gelmeye başlamış ve bu suretle değişik illeri ve yöreleri gezme şansına sahip olmuştur. Bu gezmelerin sanatçının bilgi ve sanatçı kişiliğinin gelişimindeki rolü büyük olmuştur. Askerliğini önce Kütahya ardından da Niğde’de yapmış ve bu şekilde askerliğini sona erdirmiştir. Askerliğini bitirdikten sonra Damsa’ya dönmüş ve düğünlerde bağlama çalmaya devam etmiştir. Kendi yaktığı türküleri okudukça İç Anadolu’da ünü, yayılmış ve herkes tarafından sevilen bir sanatkar haline gelmiştir. Sayın Gürbüz Sapmaz’ın sanatkara Atatürk tarafından "Başaran" soyadının verilmesiyle ilgili şu sözleri söylemiştir:

"Ankara’da Hacer Buluş, Safiye Ayla gibi dönemin sevilen sanatkarların ın katıldığı, Atatürk için verilen bir konsere Refik Başaran’da çağırılmış, konser sonunda Ulu Önder sanatkarı çok beğenmiş, Başaran Soy ismini kendisine vermiştir"

Refik Başaran, 1935 ile 1947 yılları arasında 200'e yakın türkü okumuştur. Ayrıca her gittiği yerde oradaki yaşadığı, gördüğü olaylarla ilgili türkü yakmıştır. Bu türkülerin çoğu plaklara okunmadığından dilden dile dolaşmış ve ancak bir kısmı günümüze değin ulaşılabilmiştir. Halen derlemeler devam etmektedir. Refik Başaran 1947 yılında Ankara'nın Ayaş ilçesinde ölmüştür.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Haziran 2008 )
 
HALİL AYTEKİN(HARMANDALIOĞLU) PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 0
Yazan kapadokya   
Pazartesi, 12 Mayıs 2008
(1913-1973)
Yazar. Hacıbektaş İlçesi’nde doğdu. Ortaöğrenimini ilköğretmen okulunda tamamladı. Köy öğretmenliği, gezibi başöğretmenlik, Milli Kütüphane’de memurluk yaptı. Son görevinden emekliye ayrıldı.
Yeni Adam, Ülkü, Yurt ve Dünya, Söz, Yağmur ve Toprak, Yeryüzü, Sosyal Adalet, Yön, Eylem, Toplum, Yeni Gün dergi ve gazetelerinde öyküleri ve araştırma yazıları yayınlandı. Yağmur ve Toprak adlı aylık dergiyi çıkardı, Forum dergisinde Harmandalıoğlu takma adıyla röportajları yayınlandı. 1960-1965 yılları arasında Forum ve Sosyal Adalet dergilerinde yayınlanan yazıları Ezilen Doğu-Doğu’da Kıtlık Vardı (1965) adıyla kitaplaştırıldı.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 09 Haziran 2008 )
 
SEFER AYTEKİN PDF Yazdır e-Posta
Değerlendirme: / 1
Yazan kapadokya   
Pazartesi, 12 Mayıs 2008
(1915- )
Yazar. Hacıbektaş İlçesi’nde doğdu. İlkokulu köyünde okudu. İlköğretmen Okulu’nu bitirdi (1935). Samsun köylerinde beş yıl öğretmenlik yaptı. Dışardan lise bitirme sınavlarını verdi. Ankara Üniversitesi Dil ve tarih-Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve edebiyatı Bölümü’nü bitirdi (1945). Ankara’da bir basımevi kurarak Yağmur ve Toprak (1948-1951) ve Ant dergilerini yönetti. Sayısı 45’e ulaşan ve halk ozanlarına, çağdaş ozanlara, folklora ilişkin bilgileri kapsayan Güvercin kitaplarını çıkardı. İlk öyküleri Yeni Adam dergisinde yayınlandı. Rusça’dan çeviriler yaptı. İki kez tutuklandı ve uzun süre gözaltında kaldı. Daha sonra yayın yaşamında uzaklaştı.
Son Güncelleme ( Pazar, 24 Ağustos 2008 )
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuçlar 37 - 45 / 147

Login Form

Şifrenizi mi kaybettiniz?
Hesabınız yok mu? Kayıt Ol
Ulusal Televizyonlar
Untitled Document
YÖNETİM KURULU
İSTİŞARE KURULU
KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI KAPADOKYA KÜLTÜR DERNEGI KAPADOKYANIN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI
ALFABETİK SIRAYA GÖRE

ABDULLAH ÖZDEMİR
MEMUR


AHMET KANDEMİR
SANATÇI

ALİ SEYHAN
MEMUR

ALİ ŞAHİN
MEMUR

AYHAN YAVUZ
İŞ ADAMI

BATTAL KAVALCI
İŞ ADAMI

BÜNYAMİN GÖKSU
TURİZMCİ
Bünyamin Gömbel
iş adamı


CELALETTİN KANDEMİR
DİN ADAMI

DURMUŞ YILDIRIM
İŞ ADAMI

Efendi kına
Yönetici

ERKAN BEYTUR
GRAFİKER

FAHRETTİN YILDIRIM
İŞÇİ

HABİP SEYHAN
EMEKÇİ

HABİP YANIK
YÖNETİCİ

HAKAN GÜLTOP
İŞ ADAMI

HALİL KURT
SPOR ORGANİZATÖRÜ

HASAN KÜÇÜK
İŞ ADAMI

İBRAHIM BAŞER
İŞ ADAMI

IBRAHİM SEYHAN
EMEKÇİ

İBRAHİM GÖKGÜL
EMEKÇİ

MAHMUT KAPTAN
KUZEY HOLLANDA EMNİYET MÜDÜRÜ

MEHMET DOĞAN
KRALTV YURTDIŞI YAYIN MÜDÜRÜ

MEHMET KARATAŞ
İŞ ADAMI

MEHMET GÜÇ
EMEKÇİ

MİKAİL ÇOŞKUN
İŞ ADAMI

Mustafa YAŞAR
YÖNETİCİ

MÜMİN YANIK


NİHAL SANER
SANATÇI

ÖMER AVCI
İŞ ADAMI


ÖMER ULUÇ
EĞİTİMCİ / İŞADAMI

SABİT İNCE
GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR

SAYİT ÖZGAN
İŞ ADAMI

SERDAR ÖNLÜ
İŞ ADAMI

ŞEVKET TURGUT
SANATÇI

SERKAN VURAL


TUNAHAN
SANATÇI

TUNCAY TÜRKMEN
İŞ ADAMI

YAKUP ESKİTÜRK


YÜKSEL DÜKAN
İŞ ADAMI

YUSUF SEVGI
İŞ ADAMIREKLAM YERİ
Sabit İnce
 
İNAN

İnan

-aşık Obalı'ya ithaf-

İnsan olsak insanlardan selamı

Kesmezdik ozanım kesmezdik inan

...
Diğer Yazıları
DERNEKLERİMİZ


ALFABETİK SIRAYA GÖRE


Abusağı Derneği

Akköylüler Derneği

Altıpınarlılar Dayanışma Derneği

Avanoslular Dayanışma Derneği

Başdere Derneği

Çalış Kardeşlik Derneği

Dadağı Köyü Derneği

Göynüklüler Dayanışma Derneği

Kızılagıl Dayanışma Derneği

Özkonaklılar Derneği

Nevşehir İli Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Avrupa Mahmatlılar Dostluk Derneği

Sarılar Derneği

Avrupa Tuzköylüleri Derneği

Bursa Nevşehirliler derneği

Yüksekli Derneği
REKLAM VER
Kayan Haber
GOOGLE REKLAM

Bu kitabın tam metnini arayın

KOZAKLI HABERLERİ
KOZAKLI HABERLERİ
GOOGLE REKLAMLARI
HABER50.COM HABER